Motywuj przez cały rok

Wraz ze zmieniającymi się nawykami spożywania posiłków w trakcie pracy oraz wzrastającą potrzebą firm na zwiększanie siły nabywczej swoich pracowników, zauważa się rosnący trend w kierunku dofinansowania posiłków.

Przerwa na posiłek jest bardzo ważna dla samych pracowników i dla efektywności ich pracy. Dzięki dofinansowaniu wyżywienia zatrudnieni mogą zregenerować się, spożywając posiłek w trakcie pracy. Nie bez znaczenia jest forma przekazania takiego świadczenia. Firmy preferują rozwiązania proste w obsłudze, które sprawdzają się w efektywnym zarządzaniu budżetem przeznaczonym na programy motywacyjne. Atrakcyjnym narzędziem są karty na posiłki. Pracownik otrzymuje kartę raz, a o wysokości doładowania decyduje pracodawca, mając możliwość wielokrotnego zasilania kart na różne kwoty jednym przelewem. Eliminuje to konieczność comiesięcznego wydawania zatrudnionym
np. bonów, kuponów na posiłki, a tym samym oznacza oszczędność czasu pracy dla działów HR i administracji.

Pracownik je to, co lubi
Firma, która przekazuje zatrudnionym dofinansowanie posiłków na karcie żywieniowej, wyraża troskę o jakość pracy swojego zespołu, pozostawiając jego członkom swobodę wyboru posiłku, miejsca i czasu jego spożywania. Dzięki temu pracownik może skorzystać z przerwy na lunch i wyjść do pobliskiej pizzerii lub restauracji, zamówić posiłek do biura przez Internet lub kupić kanapkę od „Pani lub Pana kanapki”. Natomiast pracodawca ma pewność, że środki przeznaczone na posiłek zostaną wydane zgodnie z ich przeznaczeniem i regulacjami prawnymi. – Karty Ticket Restaurant® są akceptowane w dużej sieci placówek, ponad 55 tys. w całej Polsce, w punktach, gdzie można nabyć posiłki, takich jak: restauracje, pizzerie, bary szybkiej obsługi, piekarnie, stołówki firmowe, itp. – wyjaśnia Henrietta Varju, Prezes Zarządu w Edenred Polska. – Posiłki można również zamówić przez Internet, co przy zimowej aurze jest bardzo wygodne dla pracownika – dodaje.

Pamiętaj o zwolnieniach – ZUS
Karty na posiłki, oprócz oczywistych korzyści dla pracowników, przynoszą także wymierne oszczędności pracodawcom. Obowiązujące regulacje prawne przewidują, że wartość środków przekazanych na karcie na posiłki jest wolna od składki ZUS do 190 zł miesięcznie. Ponadto wprowadzenie systemu dofinansowania wyżywienia pracowników opartego na kartach pozwala pracodawcy zoptymalizować koszty, a ich wprowadzenie nie wymaga posiadania przez firmę funduszu socjalnego.

Katarzyna Gawron
Product Manager linii biznesowej
Motywacja Pracowników w Edenred Polska